"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kategori: Download

Windows üzerine otomatik Cacti kurulumu

 

Windows üzerine cacti kurulumu sırasında bir çok bileşene ihtiyaç duyar. bunların hepsinin bir arada olduğu ve gerekli tüm konfigurasyonunu kendisi yaptığı bir paket kurulumu mevcutmuş.Muş diyoum çünkü bende yeni öğrendim.

Yazıdan önce cacti nedir kısaca bahsedeyim;

Cacti; network üzerinde bulunan aktif cihazlarınızın bellek (ram), disk, ağ ve sistem yükü gibi bilgilerini grafiksel olarak web arayüzüyle sunan, komple bir sunucu çözümüdür. Bilgileri almak için snmp ve aldığı bu bilgileri grafiksel olarak yazmak için rrdtool araçlarını kullanır.

http://www.cacti.net/downloads/packages/Windows/cacti-download

 

cacti-download-2

 

adresinden istediğimiz paketi indirelim.

cacti-changelog

 

Sürüm notlarına baktığımızda ben bu makaleyi hazırlarken son sürüm yerine bir öncesini kurmayı tercih ettim
Çünkü PIA özelliğinden dolay Cacti-0.8.7i.exe  
1.97 versiyonu tercih ettim. isimlendime sırasında 1.97 yazmayı unutmuşlar çok önemli değil.
Kurduğum makina windows server 2008 r2 sp1 64 bit.

Yorum Bırak

Pentestlerde Kullanılacak Firefox Eklentileri

 

 

firefox-add-ons-07092013Güvenlik testi yaparken birçok araca ihtiyaç duyulur. Bazen çok basit şeyleri bile yapmak için araçları kullanmak gerekebilir ama eğer Firefox kullanıyorsanız bu eklentiler ile araçların yerine hızlı bir şekilde yapmak istediklerinizi yapabilirsiniz. Sık kullanılan ve çoğunluğun tercih ettiği eklentileri sıraladım ama tabi ki bu liste artırılabilir. Firefox için geçerli bu eklentilerin birçoğunu ve ya benzerlerini chrome içinde bulabilirsiniz. İlerleyen vakitlerde Chrome kullananlar içinde bir liste yapabiliriz.

 

1. Tamper Data

HTTP/HTTPS header ve post parametrelerini değiştirmek ve görüntülemek için kullanılan bir araçtır. Bununla birlikte en çok kullanılan popüler bir eklentidir. Bu eklenti ile hedefe üzerindeki post ve get istekleri üzerinde değişiklik yapmayı sağlar. Bu şekilde güvenlik testlerinde yapılacak XSS ve SQLi saldırılarında da yardımcı olur.

https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/tamper-data/

2. Fire Bug

Web geliştiricilerinin en büyük yardımcılarından biri olan bu araç, anlık olarak browser üzerinde HTML, CSS ve JS inceleyebilir ve hata ayıklamalarını yapabilir. Aynı zamanda web uygulama güvenliği içinde etkili bir eklentidir. Bu eklenti ile JS dosyaları incelenerek XSS açıkları kontrol edilebilir. Elde edilen verilere göre DOM Based XSS gibi ataklar gerçekleştirilebilir.

Yorum Bırak

İnternetten Kolay Para Kazanma Yolları

Merhaba,

Yıllardır internette buna benzer onlarca makale okumuşsunuzdur.Ama ben bu yazıda size bu işin gerçeğini göstermeye çalışacağım. En azından bunu yapamasam bile size “para kazanma mantığı” ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.“Bu girişin kalanını oku” butonunu tıklayarak öğrenmeye başlayabilirsiniz.:)

Yorum Bırak

Oracle (Sun) Solaris 11 İşletim Sistemi Kurulumu (Text Install)

 

 

OracleSolaris

Bu makalemizde Oracle (Sun) Solaris 11 İşletim Sistemi Kurulumunu (Text Install) inceleyeceğiz. Öncelikle kurulum yapabilmek için Oracle Solaris 11 .iso dosyasını Solaris 11 Download adresinden sunucu mimarimize göre indirip DVD’ye yazıyoruz. Kurulum için elimde “Sparc” işlemci mimarisine sahip bir sunucu olmadığı için kurulumu Intel “x86_64″ işlemci mimarisine göre yapacağım. Her iki mimaride kurulum aşamaları benzerdir. Bilinmesi gereken bir konu eğer bu işletim sistemi üzerine “Oracle 10g” Veritabanı kuracaksak Intel “x86_64″ mimarisi için mevcut değildir. Oracle 10g Veritabanı yalnızca “Sparc” işlemci ailesi için derlenmiştir. Oracle 11g kurulumunda her iki işlemci mimarisi için kurulum versiyonu mevcuttur.

 

1. DVD’den önyükleme yaparak kurulumun başlamasını bekliyoruz.

Solaris11TxtInstall_1 Solaris11TxtInstall_2

2. Karşımıza gelen seçeneklerde öncelikle klavye seçeneğimizi seçiyoruz.

Yorum Bırak