"Enter"a basıp içeriğe geçin

Aylar: Aralık 2013

Google’ın Türkiye haritalarının yapımcısı Başarsoft’tan ücretsiz mobil navigasyon

    Google’ın Türkiye haritalarını oluşturan ve Türkiye’de satılan navigasyon cihazlarına yüzde 70 oranında harita desteği sağlayan, Başarsoft de yollardaki tehlikeleri anlık olarak sürücünün cep telefonuna gönderen uygulamayı…

Yorum Bırak

Subnet Ve ip Hesaplamaları

 

 

ip-computers-calculating

Router gibi fiziksel araçlar kullanarak, ağımızı genişletme ihtiyacı duyabiliriz. Bunun için Subnet’ler veya Network segmentleri oluşturmamız gerekir. Ayrıca var olan bir Network’ü daha etkili ve hızlı kullanmak için ufak Subnet’lere ayırma ihtiyacıda duyabiliriz.

Büyük ağ yapılarında Subnet Mask’ın basit yapısı olan ve 255rakamları dışına çıkılabilir. Subnet Mask içindeki bir oktet, içindeki bit’ler alt bölümlemeler (Subnet) için kullanılabilir.

Subnet Nedir ?

Network içinde diğer kısımlardan Router veya Router’lar ile ayrılan fiziksel segment’e Subnet adı verilir. Özellikle network trafiğini azaltmak veya farklı network teknolojilerini kullanmak (Ethernet, Token Ring, vs.. ) için Subnet’lere ayırma ihtiyacı duyulur. Aynı network içinde ayrılan Subnet’lerin ; Network ID’leri ayrı olması gerektiğinden, elimizde bulunan IP sınıfı ile yeni bir Subnet üretmemiz gerekir. Bu işleme kısaca IP Hesaplamaları adı veriyoruz.

Örneğin ; 300 bilgisayarlı bir ağımız olsun, bu bilgisayarların aynı network

Yorum Bırak

Bitcoin Nedir?

 

 

indirÇok merak edilen bitcoin nedir olayının herkesin anlayabilecegi şekilde yazmak istedim. (Örneklendirmelerdeki rakamlar hayalidir.)

BitCoin Nereden Çıktı?
Ülkelerin para kuruna bağlı olmadan, Para Alabilme/Gönderebilme/Yatırım yapılabilme/İşlem Masrafı olmaması/ 
fikri her daim vardı. İnternetin gelişip, yaygınlık kazanması ile bu fikir hayal olmaktan çıktı.
Paypal, bu Hayallerin bir kısmını yapabiliyor ama Yatırım ve Masrafsızlık kısmını tam olarak gerçekleştiremiyor.

Alternatif Sanal Para üretebilme hayalini gerçeğe dönüştürebilmek için en önemli nokta kullanılacak sanal paranın gün yüzüne çıkartılmasıydı. Nasıl ki Gerçek dünyada Para, taklit edilemeyeceğine güven üzerine kurulmuşsa, Sanal Banknotlarında taklit edilemeyecek bir güven üzerine inşaa edilmesi gerekmekteydi.
Dünyanın en güçlü bilgisayarları ile bile çözülemeyecek bir algoritma oluşturulabilirse, insanların kafasındaki güven meselesi çözülebileceği düşünüldü.
Bitcoin algoritması bu fikirle ortaya çıktı. Mevcut teknoloji ile kullandığımız algoritmayı çözebilmeniz için en az 40 yıl geçmesi gerekiyor denildi. 40 yıl gibi bir sürede sanal paranın ve sanal cüzdanların yaygınlaşması, insanlar tarafından kabul görmesi, şirketlerin ve bir neslin benimsemesi için yeteri kadar uzun bir süre.

Bitcoin Nedir?

Yorum Bırak

VMware ESXi 5.0 Üzerinde SSH Aktif Edilmesi

 

 

vmware

VMware esxi hostu bildiğiniz üzere genellikle vSphere Client üzerinden kontrol ederiz.

Ama bazı durumlar gerekiyorki ssh kullanmamız lazım, esxi host üzerinde ssh aktif etmek için;

VMware Vsphere Client ile ESXi’a bağlanıyoruz.

Kök dizindeyken sağ taraftan Configuration > Software Kısmından “Security Profile” > Services Kısmından da Properties’e tıklıyoruz.

vmware-esxi-1

 

Bu kısımda karşınıza Running ve Stopped durumunda birkaç servis çıkacaktır. Bu servislerin içerisinde SSH servisinin Stopped durumda olduğunu göreceksiniz. SSH servisini bir kez tıklayın ve ardından Options’a tıklayın.

Yorum Bırak