"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kategori: Android

android

İnternette Maksimum Gizlilik Yöntemleri

Günümüzde internet devletlerin en büyük düşmanlarından biri haline geldi. İnternet sayesinde insanlar organize olup sokağa dökülebiliyor, devletin gizli kalmasını istediği bir haberi onbinlerce kişiye yayabiliyor, fikirlerini anonim bir şekilde dile getirebiliyor. Bu da, herşeyi kontrol altında tutmak isteyen bir devlet için büyük bir sorun. O yüzden günümüzde devletler, interneti kontrol altına almak için çok büyük çaba harcıyorlar. Siz şu an bu yazıyı okurken bile, bir yerlerde sizin bu yazıyı okuduğunuz kayıt altına alındı. Peki internette gizli kalmanın bir yolu yok mu? Bu sorunun cevabı “evet var”. %100 olmasa da büyük ölçüde gizli kalmak mümkün. (Fakat bu yöntemler asla bizim temel çabamız olmamalı. Hükümetlerin, internet gizliliğine saygı göstermesi gerekmektedir. İnsanların bilgisayarları, evleri gibi özel bir alandır. O yüzden yapmamız gereken ilk şey internet yasaklarına, izlemelerine tepki göstermektir.)

Öncelikle internet izlemelerini kategorilendirmek istiyorum.

1) ABD ve NSA’nın Yaptığı İzlemeler

Aslında Amerika, ekstra bir çaba harcamasa bile, dünyadaki internet kullanıcılarının %70′ini takip edebilir. Çünkü internetteki hizmetlerin ve işletim sistemlerinin çoğu, Amerikan bazlı şirketlere ait. Microsoft, Apple, Google, Facebook, Twitter gibi şirketler bugünki internet teknolojisinin temelini oluşturmakta. Kullanıcıların bu sistemler üzerinde yaptığı her aktivite, NSA tarafından kayıt altında tutuluyor. Snowden’ın ortaya çıkardığı belgeler de bunun ispatı.

2) Yerel Hükümetlerin Yaptığı İzlemeler

Yorum Bırak

Google’ın Türkiye haritalarının yapımcısı Başarsoft’tan ücretsiz mobil navigasyon

    Google’ın Türkiye haritalarını oluşturan ve Türkiye’de satılan navigasyon cihazlarına yüzde 70 oranında harita desteği sağlayan, Başarsoft de yollardaki tehlikeleri anlık olarak sürücünün cep telefonuna gönderen uygulamayı…

Yorum Bırak