"Enter"a basıp içeriğe geçin

Google’ın not tutma uygulaması Keep ortaya çıktı

googlekeep1

Google, kısa süre önce gelen duyumları doğrulayarak Evernote‘a rakip olabilecek Keep adlı hizmetini tanıttı. Google Keep Android uygulaması ve web tarayıcılar üzerindenkullanılabiliyor ve tamamen Google Drive temelli çalışıyor.

 

Gelişmiş bir not tutma uygulaması olarak tanımlayabileceğimiz Google Keep, yıllardır gelişmesini beklediğimiz Gmail’in not alma özelliğinin evrimleşmiş hali denilebilir. Google Keep’e yazılı, sesli ve görüntülü notlar kaydetmek mümkün. Google sesli arama özelliği Türkçe’yi desteklediği için Türkçe konuşmalarınızı da not olarak hızlıca kaydedebilirsiniz.

googlekeep2

 

Hızlıca not tutmak mümkün

Google Drive altyapısıyla sunulan Google Keep, Android 4.2 kullanıcılarına ekran kapalıyken de hızlıca not alma imkanı veriyor. Web de ise ‘responsive’ bir tasarımla kullanılan Keep’te not almak gerçekten kolay ve ek bir tarayıcı sekmesine sabitleyerek Keep’i sürekli açık tutabileceğinizi söyleyebilirim.

drive.google.com/keep adresinde tarayıcınızın ekran genişliğini değiştirerek kısa bir  inceleme yaparsanız değişen sayılarda notu aynı satırda görebileceğinizi farkedebilirsiniz.

googlekeep3

 

Rakipler rakipler…

Google’ın bu hizmeti Google Reader gibi yarı yolda bırakmayacağını aksine daha da geliştireceğini ama Google’ın internet dünyasının parlak girişimlerine sürekli rakip olması da pek sevindirici bir durum değil. Özellikle söz konusu girişimlerin kurucuları için. Diğer yandan platform olarak rakip görülen iOS için bir Keep uygulamasının geliştirilip geliştirilmeyeceği de meçhul.

Keep için Android Market‘e Türkiye’den de çeşitli yorumlar düşmeye başlamış. Sizlerin de benzer bir uygulama kullandığını ve bu yeni yorumlar yapacağınızı düşünüyorum.

 

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.