"Enter"a basıp içeriğe geçin

Aylar: Nisan 2014

Windows üzerine otomatik Cacti kurulumu

 

Windows üzerine cacti kurulumu sırasında bir çok bileşene ihtiyaç duyar. bunların hepsinin bir arada olduğu ve gerekli tüm konfigurasyonunu kendisi yaptığı bir paket kurulumu mevcutmuş.Muş diyoum çünkü bende yeni öğrendim.

Yazıdan önce cacti nedir kısaca bahsedeyim;

Cacti; network üzerinde bulunan aktif cihazlarınızın bellek (ram), disk, ağ ve sistem yükü gibi bilgilerini grafiksel olarak web arayüzüyle sunan, komple bir sunucu çözümüdür. Bilgileri almak için snmp ve aldığı bu bilgileri grafiksel olarak yazmak için rrdtool araçlarını kullanır.

http://www.cacti.net/downloads/packages/Windows/cacti-download

 

cacti-download-2

 

adresinden istediğimiz paketi indirelim.

cacti-changelog

 

Sürüm notlarına baktığımızda ben bu makaleyi hazırlarken son sürüm yerine bir öncesini kurmayı tercih ettim
Çünkü PIA özelliğinden dolay Cacti-0.8.7i.exe  
1.97 versiyonu tercih ettim. isimlendime sırasında 1.97 yazmayı unutmuşlar çok önemli değil.
Kurduğum makina windows server 2008 r2 sp1 64 bit.

Yorum Bırak

[BGAKADEMISI] Beyaz Şapkalı Hacker Eğitimi (C|E.H v.8) Ankara / İstanbul

CEHEğitim Tanımı

Beyaz Şapkalı Hacker (Certified WhiteHat Hacker), bilişim suçları işleyen korsanların kullandıkları teknik ve yöntemleri bilen, korsanların eylemleri sıraında kullandıkları araçları ve yazılımları tanıyan, kısacası bilgisayar dünyasının kötü adamları ile aynı bilgi ve beceriye sahip, iyi niyetli güvenlik uzmanıdır.

CWH ya da uzun ismiyle Certified WhiteHat Hacker, hacking becerilerini, savunma amaçlı kullanarak görev yaptığı veya danışmanlığını yaptığı kurum / kuruluşların saldırıya uğramasını engellemeye veya saldırıları en az zararla bertaraf etmesini sağlamaya çalışır.

Certified WhiteHat Hacker bu nedenle saldırganların kullandığı saldırı teknik ve yöntemlerini bilmekle kalmayıp bu saldırılara karşı nasıl önlem alınabileceğini, saldırılardan nasıl korunulabileceğini de bilmek zorundadır.

CWH Eğitimi kişilerin saldırı yöntemlerini gerçek sistemler üzerinde uygulamalı olarak gördükleri ve bu saldırı yöntemlerine karşı neler yapılabileceğini öğrendikleri uygulamalı bir eğitimdir.

Eğitimin temel felsefesi “İyiler de en az kötüler kadar kötü bilgiye sahip olmalıdır” şeklinde özetlenebilir. CWH eğitiminde amaç korsanların kötü amaçlı kullandıkları bilgiye sahip olarak uygun bir savunma yöntemi seçilmesini sağlamaktır. Edindikleri tehlikeli bilgileri savunma amaçlı kullanan güvenlik uzmanları White Hat ya da dilimizdeki karşılığı ile Beyaz Şapka olarak adlandırılırlar.

Beyaz şapkalı hacker eğitimi Ec-Council Certified Ethical Hacker v8 uyumludur. Eğitimde gerçekleştirilecek uygulamalara ait detay liste http://blog.bga.com.tr/2013/01/beyaz-sapkal-hacker-egitimi-lab-kitapcg.html adresinden erişilebilir.


Kimler Katılmalı

  • Sistem yöneticileri
  • Ağ yöneticileri ve operatörleri
  • Ağ güvenliği yönetici ve operatörleri
  • Bilgi güvenliği uzmanları
  • Adli bilişim uzmanları

İşleyiş

Eğitim gerçek sistemler üzerinde uzman eğitmenler eşliğinde uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir. Eğitimde gerçekleştirilecek uygulamaların listesine http://blog.bga.com.tr/2013/01/beyaz-sapkal-hacker-egitimi-lab-kitapcg.htmladresinden erişilebilir.


Eğitim Yer ve Tarihleri

Yorum Bırak