"Enter"a basıp içeriğe geçin

Windows işletim sisteminde EFI ya da GPT partition silmek

ximg_553858095354b.png.pagespeed.ic.wrPfBNNAiv

Daha önce başınıza geldimi bilmiyorum, ama bazı sabit disklerdeki partitionları windows’un kullanıcı arayüzünden silmek ya da müdahale etmek pek mümkün olmuyor. Mac sistemlerin EFI partition’ını ya da GPT partition silmek için gerekli olan araç ise Komut satırından girilecek olan DISKPART yardımcı programı.

Windows’da (Windows 7) komut satırına geçmek için CMD komutunu verin.Karşınıza gelen Komut satırında diskpart yazıp Enter tuşuna basarak bu yardımcı programı çalıştırın.

Çalıştığı bilgisayarla ilgili bilgi vererek, sizden tekrar komut girmenizi bekleyecektir. Şimdi list disk yazarak sisteminizde yer alan sabit disklerin listesini alın.

Sabit disk listesinde yanlışlıkla sistemin kurulduğu ya da sizin için önemli olan diske çok dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmama sanırım gerek yok.

Listeden partition’ını silmek istediğiniz sabit diski tespit edin ve select disk no ile diski seçin. Burada no yerine sisteminizde yer alan ve sizin seçtiğiniz diskin numarası gelecek. Mesela benim sistemimde disk 0 ‘i silmek istediğimden select disk 0 giriyorum. Disc x is now selected disk yanıtını alınca artık o diskte işlem yapabilirsiniz.

clean komutunu vererek, diskteki tüm partition bilgilerinin silinmesini sağlayabilirsiniz. Diğer kullanabileceğiniz komutlar için help yazmanız yeterli… Diskpart’dan çıkmak için exit yazmayı unutmayın.

Diskinizi silip, partitionları temizledikten sonra windows arayüzünden istediğiniz gibi partition belirleyip, format atabilirsiniz. (Bu uygulama bilgi amaçlıdır, sisteminize verebileceğiniz zarardan siz sorumlusunuz)

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.