"Enter"a basıp içeriğe geçin

Outlook.com’dan Özel Alan Adı Kullananlara Duyuru

outlook-comEn çok kullanılan elektronik posta sağlayıcılarından biri olan Outlook, yaptığı yeni açıklamayla beraber ücretsiz olarak sunduğu özel alan adı hizmetini sonlandıracağını belirtti.

005 yılından bu yana yaklaşık 9 senedir ücretsiz bir şekilde özel alan adı desteği veren Outlook.com (Hotmail), karar değişikliğine giderek bu hizmetini sonlandıracağını duyurdu. Daha çok küçük ve orta ölçekli firmalara, 50 adet ücretsiz özel e-posta hesabı açamaya imkan tanıyan Outlook, 31 Temmuz’a kadar işletmelere süre tanıyacağını dile getirdi.

Firma sahiplerinin ücretsiz olarak açtığı ‘isim@firmaadı.com’ gibi posta hesapları açmasına 10 Nisan’dan itibaren izin vermeyen Outlook, önümüzdeki ayın sonunda da var olan özel isimleri ‘outlook.com’ olarak değiştirecek.
Aslında Microsoft’un amacı küçük ve orta ölçekli firmalarında Exchange Online, SharePoint Online, ve Lync Online gibi yıllık 60 Dolar’dan başlayan Office 365 paketi almalarını sağlamak

Özel adlar silinince ne olacak?

Özel alan adlarının silinmesinden sonra Outlook adıyla çalışmaya devam edecek posta hesapları için açıklamada bulunan Outlook’un Program Yönetim Direktörü Mike Schackwitz, ”Ücretsiz olarak özel alan adı kullanan işletme sahiplerine ücretli Office 365 paketlerine geçmeleri için fırsat sunulacaktır. Geçilmediği takdirde ise daha önce kullandıkları Takvim, Kişiler gibi diğer hizmetler Outlook üzerinden kullanılabilecek.” diyerek konuya açıklık getirdi.

Alternatif var mı?

Ayrıca konu hakkında firma sahiplerine konuyla ilgili bilgilendirme metni içeren e-posta gönderen Microsoft, en büyük rakibi olan Google’ın e-posta servisi Gmail’e kendi eliyle koz vermiş oldu. Çünkü Gmail’de 10 kişiye kadar açılan özel alan adları için her hangi bir ücret talep edilmemekte.

Tahminler orta ölçekli firmaları çok fazla etkilemeyecek olan bu kararın, küçük ölçekli firmaları derinden etkileyeceği yönünde.

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.