"Enter"a basıp içeriğe geçin

Spidering Uygulamaları Hakkında

Spidering denildiğinde ilk aklımıza gelen konu arama motorlarının siteleri gezerek siteler hakkında bilgi edinmesi aklımıza gelmekte ancak biz bu yazımızda arama motorlarındaki spidering işleminden çok kişilerin kullanabilmesi için geliştirilmiş olan spidering uygulamalarında ve kullanım amaçlarından söz edeceğiz.

Günümüzde spidering uygulamalarını incelediğimizde daha çok pazarlama amacı ile kullanıldığını görmekteyiz. Bu uygulamalar genellikle internet sitelerinde yer alan telefon numarları, fax numaraları, email adresleri ve sitelere ait meta tag anahtar kelimelerini toplamak için kullanılmakta.

Bunların dışında taranan siteye ait dosyaları local bilgisayara indirmek içinde spidering kullanılabilmekte.

Spidering uygulamaları ile elde edilen bilgiler, ürün pazarlama, rakip eticaret sitelerindeki anahtar kelimeleri takip ederek arama motorlarındaki öncelik sırasını korumak v.b. için kullanılabilmektedir.

Örnek uygulamalar ile bu durumu detaylıca inceleyelim;

Örneğimiz de biz bir yazılım şirketi olduğumuzu ve kpss ales v.b. sinavlara hazırlık eğitimi veren kurumlar için uygulama geliştirdiğimizi ve bu kurumlar ile iletişimize geçerek geliştirdiğimiz ürünü satmak istediğimizi düşünelim.

Bu durumda internetten tek tek bu kurumları araştırarak iletişim bilgilerini toplamamız gerekiyor ve bu iş oldukça uzun bir süre alacak bizim için bunun yerine kişilerin istekleri doğrultusunda hareket eden spidering uygulamalarını kullanmayı tercih ederiz.

Bu uygulamalar bizim belirtecek olduğumuz anahtar kelimeler ile arama motorlarında arama yaparak ilgili siteleri tespit ediyor ve bu siteleri ziyaret ederek bu sitelerdeki email adresleri, telefon numarası ve fax numarası gibi bilgileri toplayarak bize listeliyor.

Böylece biz saatlerce araştırma yaparak iletişim bilgileri toplamak yerine spidering uygulamarının bize getirmiş olduğu dataları inceleyerek müşteri porfeyimizi oluşturabilmekteyiz.

Kısaca örnek bir spidering uygulamasına göz atalım;

spidering

Öncelikle bilgilerini toplamak istediğimiz kurumlara ait anahtar kelimeleri belirtiyoruz, bu işlem esnasında ülke, anlık olarak kurulacak baglantı sayısı v.b. belirtebiliyoruz.

“ok” butonu ile tarama işlemini başlatabiliriz, tarama sonucunda aşağıdaki gibi bir sonuç elde etmektesiniz,

spidering2

 

spidering3

 

Gördüğünüz gibi bir çok kuruma ait email adresi ve telefon numarasını elde etmiş olduk.

Bu uygulama sadece email adresi, telefon numarası bilgilerini toplamakta. Bu uygulamaya benzer farklı uygulamalar ile meta tag v.b. bilgler toplana bilmekte.

Örnek olarak ekran görüntülerini eklemiş olduğumuz uygulama troyeesoft tarafında geliştirilmiş küçük bir uygulamadır, internette bununla ilgili çok fazla uygulama bulunmaktadır.

Spidering kullanımı sadece belirtilen işlemleri gerçekleştirmek ile sınırlı değildir, spidering uygulama geliştiricisinin fikirleri çerçevesinde kullanım alanı genişletilebilir.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.