"Enter"a basıp içeriğe geçin

Petya Ransomware Virüsü’ne Dikkat Edin!

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde yaşanan WannaCry virusu sorunu bugünlerde Petya’ya bıraktı.

Petya yeni çıkan birşey değil aslında ilk olarak 2016 yılında ortaya çıkıyor. Zaten işletim sistemi patch’leriniz günceld durumda ve antivirus’unuz güncel durumda ise bundan etkilenmiyorsunuz.

Merhaba, Geçtiğimiz günlerde yaşanan WannaCry virusu sorunu bugünlerde Petya’ya bıraktı. Aslında bu konu tam uzmanlık alanıma girmiyor ancak yinede okduğum edindiğim bilgileri sizler ile paylaşmak istiyorum. Petya yeni çıkan birşey değil aslında ilk olarak 2016 yılında ortaya çıkıyor. Zaten işletim sistemi patch’leriniz güncel durumda ve antivirus’unuz güncel durumda ise bundan etkilenmiyorsunuz.

 

İncelediğim kadarıyla WannaCry’a göre daha acımasız bir virus. Petya’nın bulaşması durumunda MBR yani Master Boot Record’u komple şifreliyor. Bilgisyarınızı yeniden başlattığınızda ise fidye için ödenmesi gereken rakamları görüyorsunuz ? Petya özellikle e-mail üzerinden yayılıyor. Bundan dolayı email üzerinden gelen dosyalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Petya virüsünden etkilenmemiz için yapmanız gerekenler oldukça basit aslında.

  • Antivirüslerinizi güncel tutun.
  • Tanımadığınız epostalardan gelen dosyaları açmayın.
  • İşletim sistemi patch’lerini güncel tutun.

Son olarak dünya üzerinde birçok firma bundan etkilenmiş durumda Maersk internet sitesinde aşağıdaki gibi bir açıklama yaptı.

İncelediğim kadarıyla WannaCry’a göre daha acımasız bir virus. Petya’nın bulaşması durumunda MBR yani Master Boot Record’u komple şifreliyor. Bilgisyarınızı yeniden başlattığınızda ise fidye için ödenmesi gereken rakamları görüyorsunuz ? Petya özellikle e-mail üzerinden yayılıyor. Bundan dolayı email üzerinden gelen dosyalara dikkat etmeniz gerekiyor. Petya virüsünden etkilenmemiz için yapmanız gerekenler oldukça basit aslında. Antivirüslerinizi güncel tutun. Tanımadığınız epostalardan gelen dosyaları açmayın. İşletim sistemi patch’lerini güncel tutun. Son olarak dünya üzerinde birçok firma bundan etkilenmiş durumda Maersk internet sitesinde aşağıdaki gibi bir açıklama yaptı.

Ev kullanıcısıysanız, Windows bilgisayarlarınızın en azından Nisan 2017 Windows Update güvenlik paketi paketini Microsoft’dan yüklediğinden emin olun. Emin değilseniz, Denetim Masası’na (Windows 7) veya Windows Ayarları’na (Windows 8, 8.1 veya 10) gidin, Windows Update’i veya Güncellemeler ve Güvenlik’i açın ve son yamaları kontrol edin. Makineyi tam olarak güncellemek bugünün fidye solucanına karşı bir miktar koruma sağlayacaktır.

Ayrıca antivirüs yazılımı çalıştırmalısınız. Saat 17: 30’dan bu yana, 39 farklı antivirüs markası, Avira, Bitdefender, ESET, Kaspersky, McAfee, Panda, Symantec / Norton ve Trend Micro dahil olmak üzere Petya’yı tespit etti.

İyi çalışmalar.

Ev kullanıcısıysanız, Windows bilgisayarlarınızın en azından Nisan 2017 Windows Update güvenlik paketi paketini Microsoft’dan yüklediğinden emin olun. Emin değilseniz, Denetim Masası’na (Windows 7) veya Windows Ayarları’na (Windows 8, 8.1 veya 10) gidin, Windows Update’i veya Güncellemeler ve Güvenlik’i açın ve son yamaları kontrol edin. Makineyi tam olarak güncellemek bugünün fidye solucanına karşı bir miktar koruma sağlayacaktır. Ayrıca antivirüs yazılımı çalıştırmalısınız. Saat 17: 30’dan bu yana, 39 farklı antivirüs markası, Avira, Bitdefender, ESET, Kaspersky, McAfee, Panda, Symantec / Norton ve Trend Micro dahil olmak üzere Petya’yı tespit etti. İyi çalışmalar.

 

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.