"Enter"a basıp içeriğe geçin

Google Yılın En Çok Aranılanlarını Açıkladı: 2012 Zeitgeist

Twitter ve Facebook’un ardından Google da her sene yayınladığı ve geride bırakılan yılda geçen önemli olayları konu alan Zeitgeist listesini basına sundu. 50′yi aşkın ülkeyi kapsayan listede 2012 yılının en çok aranan başlıklar, kişiler ve trendler listeler açıklandı.

Google Zeitgeist’da, yılın en hızlı yükselen 10 sorgusuyla birlikte 2012′nin ruhunu yakalayabilmek amacıyla milyarlarca Google araması incelenirken, dünyada trend olan aramalar arasında ani ölümüyle büyük üzüntü yaratan Whitney Houston, yeni fenomen Gangnam Style ve Sandy Kasırgası öne çıktı.

2011’e kıyasla 2012’de aralıksız bir dönem boyunca en yüksek trafik hacmine sahip aramaların dikkate alındığı listenin Türkiye bölümünde ise ünlü isimler arasında Hadise ilk sırada yer alırken, onu Mustafa Ceceli ve Tarkan takip etti. En fazla aranan TV dizisi kategorisinde yılki başarısını koruyan ‘Muhteşem Yüzyıl’ en çok aranan dizi olurken, Kuzey ve Güney ile Kurtlar Vadisi Pusu dizileri ikinci ve üçüncü sırayı aldı.

Yükselen arama trendlerinde ise Facebook’un liderliği bulunuyor. Popüler sosyal ağı Youtube ve e-Okul aramaları seyrediyor. Google’ın 2012 Zeitgeist listesine göre yıl içinde en çok Galatasaray Spor Kulübü arandı. Spor takımları arasında liderliği elinde bulunduran Galatasaray’ın ardından Trabzonspor ve Fenerbahçe geldi.

Son olarak turizm verilerini yansıtan en hızlı yükselen seyahat noktaları aramalarının ilk sırasına Antalya yerleştiği açıklandı. Onu takiben Bodrum, Alanya gibi tatil destinasyonları Paris, Mısır, Maldivler, İspanya gibi şehirleri geride üst sıralarda yer aldı.

Dünya’da Trend olan Aramalar
Whitney Houston
Gangnam Style
Hurricane Sandy
iPad 3
Diablo 3
Kate Middleton
Olympics 2012
Amanda Todd
Michael Clarke Duncan
BBB12

Türkiye’de Trend Olan Aramalar
Facebook
YouTube
e-Okul
Ösym
Ekşi Sözlük
Araba Oyunları
Milliyet
Işkur
Hürriyet
Habertürk

En Çok Aranan Ünlüler
Hadise
Mustafa Ceceli
Tarkan
Halil Sezai
Murat Boz
Orhan Gencebay
Demet Akalın
Yıldız Tilbe
Hande Yener
Ajda Pekkan

En Çok Aranan TV Dizileri
Muhteşem Yüzyıl
Kuzey ve Güney
Kurtlar Vadisi Pusu
Yalan Dünya
Suskunlar
Arkak Sokaklar
Sakarya ve Fırat
İşler ve Güçler
Karadayı
Alev Alev

En Çok Aranan Spor Takımları
Galatasaray
Trabzonspor
Fenerbahçe
Bursaspor
Beşiktaş
Sivasspor
Orduspor
Kayserispor
Antalyaspor
Gaziantepspor

Trend Olan Seyahat Noktaları
Antalya
Bodrum
Alanya
Dubai
Kıbrıs
Fethiye
Paris
Mısır
Maldivler
İspanya

Kaynak : Bknz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.