"Enter"a basıp içeriğe geçin

Baz İstasyonlarının Nerede Olduğunu ve Sinyal Kalitesinin Ne Kadar İyi Olduğuna Online Bakın

OpenSignalMaps, dünya üzerinde yer alan baz istasyonlarının konumlarını/yerlerini online olarak öğrenebileceğiniz oldukça ilginç ve bir o kadar da faydalı bir sitedir. Böylelikle bulunduğunuz bölgede aşağı yukarı kaç tane baz istasyonu bulunduğunu ve kullanıdığınız mobil iletişim şirketinin iyi çekip çekmediğini öğrenebilirsiniz.

Sitenin çalışma prensibi çok ilginç. Site hangi mobil şirketin hangi baz istasyonu bilgisini, ziyaretçilerin yine sitede bulunan Android uygulamasını cep telefonlarına yüklemelerinin ardından topladığı verilerden derliyor. Böylelikle uygulama cep telefonuna yüklendiğinde cep telefonunun mobil hareketlerine bağlı olarak hangi baz istasyonlarını kullandığı bilgisi ve istasyonun coğrafi koordinatları tespit edilerek siteye yükleniyor. Uygulamayı cep telefonuna yükleyenlerin herhangi bir kişisel bilgisi toplanmıyor.

Siteyi daha da güçlendirmek için sitenin hazırlamış olduğu ve ücretsiz olan Android uygulamasını cep telefonunuza kurmanız yetiyor. Yakın bir zamanda bu uygulamanın iPhone sürümüni de çıkaracağı sitede belirtiliyor.

Sitede baz istasyonu araması yapmak için sitenin arama çubuğuna yerin/bölgenin adını yazıp Search düğmesine basmanız gerekiyor.

 

Adres: Opensignalmaps.com
Android uygulaması: market.android.com/…id=com.staircase3.opensignal

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.