"Enter"a basıp içeriğe geçin

Büyük Boyutlu Database’leri Mysql’de Yükleme Çözümü

Merhaba arkadaşlar ;

Bir php gelitştiricisi olarak sürekli olarak mysql dosyalarını yedekleyip tekrar yüklüyorum ama standart olarak bütün hosting firmaları yedek yüklerken 50 mb’a kadar izin veriyor bazıları onuda vermiyor yada verilmiş olsada zaman aşımına uğruyor.

Gelelim sorunumuza uzun zamandır böyle bir problem yaşamamıştım ama bugünlerde servis sağlayıcılığını üstlendiğim trafiği çok yüksek bir blog sitesini barındırmaya başladım ama oda ne database boyutu 770 mb 🙂 Standart olarak içe aktar ile yapamadım bunun için Alexey Ozerov kardeşimizin geliştirmiş olduğu MySQL Dump kullandım çok çok teşekkürler.

Kısaca neler yapacağımızı anlatayım sizlere.

Öncelikle ”bigdump.php” yi edinmemiz gerekiyor. Buradan indirebilirsiniz.

Şimdi yapmamız gereken ”bigdump.php” yi editlemek.

Editlememiz gereken satırlar 44, 45, 46, 47 ve 51 resimde de görebilirsiniz.

Ben kendi yaptığım yoldan bahsedeyim siz kendinize göre bir yol izlersiniz.

Yeni bir db oluşturdum eski db mi ve ”bigdump.php”  yi yeni açtığım hostta bir klasöre attım ”bigdump.php”  mi editledikden sonra yeni hostumda çalıştırdım ve bitmesini bekledim bu kadar 🙂

 

İnce noktalarındanda bahsedeyim size türkçe karakter sorununuz olursa

83. satırdaki ”    $db_connection_charset = ”;    ” satırını ”     $db_connection_charset = ‘utf8′;   ” olarak değiştirin.

Eğer ” 300o lines ” diye bir hata’da alırsanız  53. satırdaki ”    $linespersession    = 3000;   ” dizesini değiştirebilirsiniz mesela ben ”   $linespersession    = 15000;  ” yaptım biraz sunucuma yük bindi ama sorunsuz olarak 770 mb db mi yeni hostuma ekledim.

 

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla.

Mehmet Şahin KURU

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.